Kromě fyzikálních zákonů existují také duchovní zákony , které určují vztah člověka k Bohu. Je tedy důležité znat duchovní zákony a žít v souladu s nimi.
Evangelijní metafora Ježíše jako brány (Jan 10,9) poskytuje klíčový vhled do dynamiky mezilidských vztahů. Ježíš zde není pouze prostředníkem, ale strukturujícím prvkem, který umožňuje zdravé propojení s druhými.
V dnešní technicky vyspělé, ale paradoxně čím dál izolovanější společnosti mnoho lidí zoufale hledá svou identitu. Sebepoznání se stalo obrovskou investicí času, energie i peněz. Jungovy archetypy nám pomáhají proniknout do hlubších vrstev osobnosti, psychologické testy jako Myers-Briggs či Enneagram nabízejí strukturovanější pohled na naše chování. Populární kultura nás zaplavuje horoskopy, semináři a workshopy slibujícími odpovědi.
Když odpouštíme, dochází v nás především ke změně způsobu myšlení, vnímání významů a postojů ve vztahu k lidem a událostem, které nás zranily, omezily nebo tížily. Obviňování, obžaloba, touha po pomstě, potřeba potrestání a požadavek na nápravu pak často ztrácejí svůj význam. Nejprve oslabují, až nakonec zcela zmizí.
Každý z nás někdy přemýšlí o modlitbě. Jak by měla vypadat? Odpovídá nám Bůh? Má vůbec smysl se modlit, když ne vždy vidíme okamžité výsledky? Pojďme se podívat na čtyři časté otázky, které si možná kladete.
Symbol srdce se často používá k vyjádření lásky Ježíše Krista. Někteří se však ptají, zda má v dnešní době ještě nějaký význam, píše papež na začátku své nejnovější, čtvrté encykliky. Zde je sedm myšlenek z Dilexit nos, které nám připomínají, co je skutečně důležité.
Byl nesmírně schopný, výjimečně inteligentní a od raného věku poháněn hledáním pravdy. Vedle toho se zajímal o potěšení a světskou zábavu, což bylo typické pro jeho mládí. Již ve dvaceti letech vedl vlastní školu řečnictví, což odráželo jeho talent a vzdělání v klasických textech, kterými se později nechal inspirovat ve svém díle.
P. Jan Kaczkowski, Th.D. (1977–2016), byl významnou osobností polského katolicismu, známý svým empatickým přístupem k lidem a hlubokým porozuměním pro lidské vztahy. Nejen že teoreticky rozuměl lásce, ale dokázal ji reálně projevovat – a to zvláště ve své práci s nemocnými a umírajícími, kde jeho chápání lásky nabývalo zcela konkrétních rozměrů. Byl mužem velké odvahy, který navzdory vážné nemoci až do posledních dní svého života pracoval ve službě druhým. Jeho myšlenky o lásce, které shrnujeme do šesti výroků z jeho knihy Życie na pełnej petardzie. Czyli wiara, polędwica i miłość („Život na plný pecky. Tedy víra, svíčková a láska“), jsou svědectvím jeho hlubokého poznání lásky i křesťanské naděje.
Bůh nás stvořil jako bytosti s emocionálním a hodnotovým světem, ve kterém nacházíme touhy a přání vycházející z naší přirozenosti. Tyto tužby nejsou pouhou náhodou; jsou odrazem toho, že jsme stvořeni k obrazu Božímu – s vnitřním směřováním k dobru, kráse a lásce.
Každý člověk občas zakouší stavy, kdy ho intenzivně „zaměstnává“ minulost. Podstatné je, jak se s tím vyrovnáváme, jak reagujeme na vlnu vzpomínek, pocitů a zranění, která se k nám vrací. Tato reakce je do značné míry ovlivněna tím, jaký máme vztah sami k sobě, jak vnímáme svou osobní historii a do jaké míry ji přijímáme, tedy do jaké míry jsme smířeni s tím, co se nám stalo.
Bible je plná povzbudivých slov a příběhů, které navzdory všem očekáváním končí dobře. Biblické citáty nás mohou dlouho provázet a být oporou v těžkých chvílích. Mnoho lidí hledá v Písmu útěchu, podporu a motivaci
Máte potíže? Jste unaveni z neustálých výzev? Potřebujete povzbuzení, které by vás motivovalo, i když se vám nechce? Zde je několik biblických veršů, které mohou pomoci každému, kdo se ocitl v těžkostech.
Člověk žije v časoprostoru, kde se Bůh přibližuje prostřednictvím životních prožitků, zkušeností a skrze jemná hnutí v nitru, jimiž usiluje sdělit svou vůli a vést člověka k vnitřnímu zdokonalení. Tato hnutí jsou odrazem vnitřního zápasu mezi dobrem a zlem, jenž nemusí vždy nabývat dramatické podoby či velkolepých rozměrů.